בניית ממ"ד בבית משותף

בניית ממ”ד בבית משותף

בניית ממ”ד בבית משותף – חובה לעשות את זה כמו שצריך

ממ”דים מהווים את החדר החשוב ביותר בכל מבנה, והם מספקים הגנה לדיירי הבית בשעת חירום. כיום ישנם מבנים רבים אשר כוללים ממ”ד עוד משלב התכנון, אך מה עושים בבית משותף שכולל מקלט אחד ולא כולל ממ”דים? בניית ממ”ד בבית משותף כוללת מספר שלבים שחשוב לדעת עליהם, וכעת תוכלו לגלות מה הם בדיוק.

בניית ממ”ד בבית משותף – משלב התכנון ועד הבנייה

בניית ממ”ד בבית משותף הוא קצת יותר מורכב מבניית ממ”ד בבית פרטי. כדי להתחיל בחיפוש אחר חברה שתבצע את הבנייה של הממ”דים, חשוב שהדייר בקומה הראשונה יבנה ממ”ד ואז הקומות מעל יוכלו לבנות ממ”ד בבית משותף.

אנשים רבים שגרים בבתים משותפים בוחרים להוסיף ממ”ד כחלק מפרויקט תמ”א, אך זו לא חובה. רק לאחר שמקבלים הסכמה מפי רוב הדיירים, ניתן להתחיל להתייעץ עם חברות המתמחות בהוספת ממ”דים, ולהתחיל לקבל היתרים עבור תוספת הבנייה הזו.

מלבד ההסכמה של הדיירים, בניית ממ”ד בבית משותף צריכה להתבצע בדיוק לפי ההוראות והתקנים של פיקוד העורף. הגודל של ממ”ד חייב להיות 9 מ”ר לכל הפחות ובגובה של 2.5 מטר. מלבד זאת, עובי הקירות החיצוניים של הממ”ד צריכים להיות 30 ס”מ, ועובי הרצפה צריך להיות 20 ס”מ. לממ”ד צריך להיות גג חד שיפועי בעובי של 30 ס”מ. קירות הממ”ד צריכים להיות מורכבים מבטון מזוין שיכול לעמוד במתקפות טילים ולהגן על שוכני הבית.

בניית ממ”ד בבית משותף צריכה לכלול גם תשתיות חשמל (שני שקעים, נקודת טלוויזיה, גוף תאורה פלאורוסנטי מוגן ממים ושתי נקודות טלפון). פתחי אוורור גם הם חיוניים בעת בניית ממ”ד בבית משותף, וכל ממ”ד צריך לכלול חלון ודלת. שני הפתחים הללו צריכים להיות אטומים וממוגנים מפני הדף, רסס, וכן כניסה של גזים מסוכנים.

כדי להתחיל את תהליך הבנייה של ממ”דים בבתים משותפים, צריך לקבל את כל ההיתרים ואישורי הבנייה הנדרשים על ידי המשרד לפיקוד העורף והועדה המקומית. בעזרת חברה מקצועית לבניית ממ”דים, תוכלו לקבל את האישורים הנדרשים להוספת ממ”דים בבניין מגורים משותף, וכן להיות בטוחים שאתם נמצאים בידיים טובות שיעזרו להגן עליכם ועל בני משפחתכם.