בניית ממד

בניית ממד

בניית ממד

בניית ממ”ד היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את הביטחון שלכם ושל האנשים היקרים לכם במקרי חירום. אם אתם גרים בבית או בניין דירות שנבנו לפני שנת 1992, כנראה שהם לא כוללים את החדר החיוני הזה, וחשוב שתדעו כיצד להוסיף אותו לביתכם.

בניית ממ”ד – איפה צריך להתחיל?

ממ”ד (מרחב מוגן דירתי) הוא חדר שמורכב מקירות, תקרה ורצפת בטון שנועדו לעמוד בפניי פגיעות טילים, רקטות וגם מתקפות כימיות. הגודל המינימלי של ממ”ד הוא 9 מ”ר רבוע נטו, הגובה צריך להיות 2.6 מטר לפחות, הקירות החיצוניים צריכים להיות בעובי 30 ס”מ לפחות, קירות פנימיים בעובי 20 ס”מ, רצפה בעובי 20 ס”מ וגג חד שיפועי בעובי 30 לפחות.

בניית ממ”ד צריכה להתבצע לא רק על פי גודל מסוים, אלא גם לפי תקנים והוראות של פיקוד העורף ומשרד הביטחון. אם אתם גרים בבניין דירות שנבנה לפני שנת 1992, תוכלו לבצע בניית ממ”ד באמצעות חברה מקצועית, אך תצטרכו להקפיד בבחירת החברה המבצעת כי ישנם לא מעט חוקים וחתימות שצריכים לקבל בדרך.

ללא האישורים, לא תוכלו להתחיל את התהליך של בניית ממ”ד. מלבד האישור של פיקוד העורף, תצטרכו לקבל גם היתרים על תוספת בנייה והיתרי בנייה מהעירייה במקום בו אתם גרים. בתי דירות וגם בתי קרקע צריכים לקבל את ההיתרים הללו על תוספת בנייה, וברוב המקרים, ניתן אישור להוסיף את החדרים החשובים הללו.

דיירים רבים בבנייני מגורים מנצלים את בניית הממ”ד כי אין ברשותם אחוזי בנייה שנותרו להם כדי לבנות תוספת חדר. לבניית ממ”ד לא צריכים אחוזי בנייה.

מחיר בניית ממ”ד

בניית ממ”ד היא פרויקט שיפוץ לא קטן שדורש לא רק אישורים, אלא גם עמידה בתקנים בישראל, וכן ביצוע מדויק. ההיקף של פרויקטים מסוג זה תלוי בגודל של הממ”ד שרוצים לבנות.

כתוצאה מכך, גם המחירים של בניית ממ”ד משתנים ומושפעים מהיקף הפרויקט וגם אזור הבנייה בארץ וסוג הממ”ד. הממוצע של בניית ממ”ד בבניין מגורים משותף הוא בין 100,000 ל-120,000 ₪ בעוד שהמחיר עבור בית פרטי הוא כ-125,000 ₪.

בניית ממ”ד מוסיפה לא רק חדר לביתכם, אלא גם לביטחון האישי והמשפחתי שלכם. כיום אתם יכולים להוסיף לביתכם ממ”ד בעזרת חברה מקצועית שיגן עליכם במקרים שבהם יש צורך בכך.