בניית מרחב מוגן

בניית מרחב מוגן

בניית מרחב מוגן

מדינת ישראל חוותה לא מעט טלטלות ביטחוניות מאז הקמתה, וכולנו מודעים לחשיבות של בטיחות ומיגון שיכולים להציל חיים. בדיוק לשם כך יצאה הוראה בשנת 1992 שכל מבנה חדש בישראל יכלול מרחב מוגן שאנשים יוכלו להיכנס אליו במהרה. במקרים בהם מדובר במבנים ישנים יותר, ניתן לבצע עבודות של בניית מרחב מוגן שיכול להציל חיים.

בניית מרחב מוגן – קווים כללים

מרחב מוגן דירתי (ממ”ד) הוא מרחב מוגן שבנוי מבטון ויכול לעמוד בפני טילים, רקטות, ואפילו מתקפה כימית. מבנים שנבנו לפני שנת 1992 לא כוללים חדרים מוגנים, אך הם יכולים להוסיף אותם באמצעות שיפוץ.

לפי המשרד לפיקוד העורף, ממ”ד (מרחב מוגן דירתי) תקני הוא בגודל של 9 מ”ר נטו, בגובה 2.6 מטר, כולל קירות בטון עבים, וכן תקרה ורצפה עבים מבטון. חדר כזה יכלול גם יציאות לחיבור טלפוני, תאורת פלואורסנט וחיבור לטלוויזיה.

חדר מוגן יכול להיות גם גדול יותר מהגודל שהוזכר, ולהשתנות בהתאם לצרכים שלכם ומספר האנשים שאמורים להיכנס אליו. מלבד המבנה הבסיסי של ממ”ד, ניתן לבחור באפשרויות נוספות של בניית מרחב מוגן שיכול להגן עליכם בעת צרה.

סוגים של מרחבים מוגנים

מלבד דירות, ישנם גם בתים, מבנים תעשייתיים ומבנים ציבוריים שאינם כוללים חדרים מוגנים. בניית מרחב מוגן מאפשרת ליצור חלל שניתן להיכנס אליו במהרה בעת מתקפה ולהיות מוגנים מפני התוצאות של נפילות טילים ורקטות.

כדי למגן את המבנים הללו, ניתן לבנות ממ”ד לאחר קבלת אישורים והיתרים מהעירייה בהתאם למספר האנשים שצריכים להיכנס לממ”ד. הוספה של ממ”ד בבניין דירות צריכה לקבל אישור עקרוני של 60% מהדיירים לפחות, ואם לא מתקבל אישור כזה, עדיין הדיירים לא יהיו מטרד בכדי לבנות מרחב מוגן.

בנוסף, ניתן לבנות ממ”ק (מרחב מוגן קומתי) שנועד להכיל את כל הדיירים בקומה ולהגן עליהם. אפשרות נוספת היא רכישה של ממ”ד מוכן, או מספר ממ”דים מוכנים, בהתאם לצרכים שלכם. המבנים הללו נבנים מבטון, ממש כמו ממ”ד ביתי, ואינם דורשים שיפוץ בתוך המבנה, ולכן אנשים רבים בוחרים עליהם כפתרון מיגון יעיל, אך לממ”ד יביל לא יוכלו לקבל היתר בנייה.

בניית מרחב מוגן היא תוספת חיונית עבור מבנים שנבנו לפני שנת 1992, ועם האופציות העומדות לפניכם כיום, תוכלו לבחור את הפתרון היעיל ביותר עבורכם בקלות.