בניית מרחב מוגן

המלחמות העתידיות ללא כל ספק יחייבו הגנה מיידית על העורף, ובעיקר על הבית שלנו. ואכן רבים כבר הפנימו את האיומים הבטחוניים והחליטו על בניית מרחב מוגן בביתם. במידה ורכשתם בית שנבנה לפני 1992, אז הוכנס שינוי במדיניות ההגנה על האזרחים לפי חוק ההתגוננות האזרחית, בו הוחלט על הכנסתו של מרחב מוגן דירתי – ממ”ד – כחלק בלתי נפרד מתוכנית הבנייה וכתנאי לקבלת היתר בנייה מכל סוג שהוא, מן הסתם תמצאו עניין במידע הרלנטי הבא.

שלבים מקדימים

בשלב הראשון יש לבדוק מול הרשויות אם קיימת זכות לתוספת בניה בצמוד לנכס או על ידו. רוב הרשויות המקומיות נוקטות במגמה חיובית לעידוד בניית מרחב מוגן על מנת למצוא פתרונות ראויים למצב הבטחוני של הגנה שוטפת לתושביהן.
לאחר הבירור מגיע שלב בקשת היתר הבנייה. לבקשה זו תצטרכו להוסיף את תוכנית האדריכל והמהנדס ולקבל את האישור הסופי, זמן ההמתנה לשם קבלת האישור משתנה ואינו קבוע, ותלוי בזמני ההגשה, הפגרות, השביתות, החגים וכדומה. בכל מקרה הטווח הוא משהו בין שישה לשניים עשר חודשים.
בנוסף, יש לבצע בדיקת קרקע, כלומר להעריך את רמות השקיעה. מדובר בבדיקה פשוטה המתבצעת על ידי קידוח בקרקע, הוצאת חול ובדיקת השכבות הקיימות. על ידי התייעצות עם המהנדס ניתן לקבוע את הביסוס הנדרש לשם בניית מרחב מוגן . המהנדס גם יתאם את אופן החיבור של הממ”ד למבנה הקיים על מנת למנוע התנתקות של האחד מן השני בעתיד. עם קבלת ההיתרים מהרשויות תוכלו להתחיל בתהליך הבנייה של הממ”ד.

בניית מרחב מוגן

תחילת בנייתו של הממ”ד היא ביציקת היסודות ורצפת הממ”ד שעוביה אמור להיות 20 ס”מ לפחות. הקירות אמורים להיות עשויים מבטון מזויין מלא בלבד. קיר חיצוני לממ”ד צריך להיות לפחות 25 ס”מ ואילו קיר פנימי בעת בניית מרחב מוגן יהיה ברוחב של 20 ס”מ. ומעל ניצוקה תקרת הממ”ד. כעת יש להתקין דלת וחלון וצינורות איורור. בכל ממ”ד יש צורך ב-2 צינורות איורור, צינור כניסה כלפי חוץ וצינור יציאה כלפי פנים, אשר רצוי כי יוצבו כך שניתן יהיה לחבר אליהם משאבת חמצן בעת הצורך. עם גמר הבנייה יונח הריצוף וצבע פנים עם טיח פנים וחוץ, שיהיה בהתאמה לדוגמת הבית הקיימת. בתוך הממ”ד יש להתקין מערכת חשמל התואמת את תקנות פיקוד העורף של בניית מרחב מוגן, והיא אמורה לכלול שלושה שקעים המיועדים לטלויזיה, טלפון ופלורסנט. לבסוף יאטם הממ”ד ביריעות ביטומניות ותיפתח דלת מעבר מהבית לממ”ד.

דרך מהירה ונוחה יותר

כדי להפוך את בניית מרחב מוגן לקל ומהיר יותר תוכלו לפנות למי שמתמחים בתחום. חברת עופרים הנדסה ובנייה בע”מ. היא יכולה לדאוג לטיפול בכל הבירוקרטיה המתישה והצוות המקצועי והמהימן שלה ידאג לבנות עבורכם ממ”ד.