גודל ממ''ד

גודל ממ"ד – הגודל כן קובע ?

גודל ממ"ד – הגודל כן קובע ?

משנה לשנה, ומאירוע ביטחוני אחד לאחר החשיבות והנחיצות של ממ"ד הופכת להיות בולטת, עיקרית וללא תחליף. בפרט באותם האזורים הסמוכים לגבולות האויב ונמצאים תחת איום מתמיד וחשש מפני אירועים ביטחוניים, אזעקות וטילים.

מרחב מוגן דירתי או בשם שכולנו מכירים ממ"ד, מהווה חלל מוגן עבור דיירי הבית.

ניתן לראות כי מבנים אשר הוקמו לפני שנת 1992 אין בהם חדרי ממ"ד אלא מקלטים אליהם יש לברוח באזעקה. לעומת זאת, מבנים שנבנו לאחר שנת 1992 מחויבים בהקמת מרחב מוגן דירתי.

אז אם גם ביתכם נבנה לפני שנת 1992 ואתם מעוניינים להוסיף חדר ממד הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת.

גודל ממ"ד וכל הייתר

על מנת שממ"ד יעמוד בתקנים של פיקוד העורף עליו לעמוד בכמה הוראות. כך למשל, גודל ממ"ד צריך להיות 9 מ"ר לפחות ובגובה בין 2.60 -2.80 ס"מ. בנוסף, על הממ"ד להיות מקירות בטון עבים במיוחד אשר יהיו עמידים וחזקים מפני הדף ורסס של טילים. לפני הנחיות פיקוד העורף על עובי הקירות החיצוניים של ממ"ד להיות לפחות 30 ס"מ ועל הקירות הפנימיים להיות לפחות 20 ס"מ.

הגבלה נוספת היא כי לכל היותר יהיו 3 קירות חיצוניים בממ"ד.

יתרה מכך, על הממ"ד להיות עם דלת וחלון אטומים ועמידים, חיבור לטלוויזיה וטלפון פתחי אוורור ועוד.

כפי שראינו גודל ממ"ד צריך להיות בהתאם להנחיות פיקוד העורף ולכל הפחות 9 מ"ר. ניתן לראות כי אנשים רבים בוחרים בהקמת ב- גודל ממ"ד גדול ומרווח יותר אשר יתאים לצרכים המשתנים שלהם.

חשוב להבין כי גודל ממ"ד אשר תוכנן בקפידה ובאופן מדויק יעניק הגנה מלאה ונרחבת ולכן יש להקפיד על כך.

בניית ממ"ד מעניקה שלווה

חשוב להבין כי בניית ממ"ד הינה הליך שלעיתים יכול להיות ארוך ומורכב שכן יש צורך בקבלת היתרי בנייה, אישורים ותשלום אגרות שונות.

אך מה שבטוח זה שבסוף ההליך תוכלו להרגיש ביטחון ורוגע ולדעת שלא משנה מתי תהיה אזעקה או מה אתם תעשו יש לכם גודל ממ"ד מדויק להגנה.