גודל ממ"ד

גודל ממ”ד

מה גודלו של ממ”ד בטוח?

הגנה בעת מקרי חירום ביטחוניים היא חשובה במיוחד במדינה כמו ישראל שבה יש מתקפות אקראיות בלי התראה מראש. בעוד שבעבר דיירים בבתי מגורים משותפים נהרו למקלט בחלקו התחתון של הבניין, כיום ישנו ממ”ד שיכול לשמש כחלל מגן עבור דיירי כל דירה. על מנת שממ”ד יהיה יעיל ביכולות ההגנה שלו, חשוב שהוא יעמוד בתקני גודל מסוים, וזה המידע שאתם צריכים לדעת על גודל ממ”ד סטנדרטי.

גודל ממ”ד – הגנה מקסימלית בתוך ביתכם

לאחר שנת 1992 ומלחמת המפרץ הראשונה, משרד הפנים יצא בהוראה לבנות ממ”ד בכל מבנה מגורים חדש. כיום ישנם כ-800,000 דירות עם ממ”ד, אך כמיליון דירות נותרו בלי המרחבים המוגנים הללו.

על מנת להבטיח שכל אזרחי המדינה יהיו בטוחים, ניתן להוסיף ממ”ד לדירות שלא כוללות חדרים מהסוג הזה. לשם כך, צריך לקבל אישור מפיקוד העורף והיתר בנייה מהועדה המקומית. לאחר מכן, ניתן יהיה להתחיל בתהליך בניית ממ”ד לפי המידות הבאות שנקבעו על ידי המשרד לפיקוד העורף:

  • גודל כולל – השטח הכולל של ממ”ד (שטח נטו) יהיה 9 מ”ר רבוע לפחות.
  • גובה – גובה הממ”ד יהיה בין- 2.60 ל- 2.80 מ”ר
  • עובי קירות חיצוניים – 30 ס”מ לפחות
  • עובי קירות פנימיים – 20 ס”מ לפחות
  • מספר קירות חיצוניים – לא יותר משלוש קירות

מלבד הממדים הללו, גודל ממ”ד צריך לכלול בתוכו גם צינורות אוורור, מערכת חשמל וכן שתי פתחים חשובים – דלת וחלון.

הדלת והחלון חייבים להיות אטומים וגם עמידים בפניי רסס, הדף, וכן חדירה של גזים וחומרים נדיפים. גודל ממ”ד צריך להיות בדיוק לפי המפרט הזה, כאשר ניתן לבנות ממ”ד גדול יותר מ-9 מ”ר רבוע במידת הצורך.

על פי הנחיות פיקוד העורף, לכל אדם שחי בדירה חייב להיות שטח של 1.25 מ”ר בתוך הממ”ד, ויש לתכנן את החדר הזה לפי המידה הזו. תכנון והוצאה לפועל של בניית ממ”ד צריכה להתבצע עם חברה המתמחה בפרויקטים מהזוג הזה, וכזו שיכולה לבנות ממ”ד בדיוק לפי ההנחיות של פיקוד העורף.

גודל ממ”ד תוכנן באופן שיכול להגן את האנשים הנמצאים בתוכו, ולכן חשוב לעמוד בתקנים שנקבעו על ידי פיקוד העורף כדי לקבל הגנה מירבית.