הוספת ממ”ד לבית פרטי – האם זה משתלם

הוספת ממ”ד לבית פרטי

הוספת ממ”ד לבית פרטי – עד כמה זה משתלם וכמה זה יעלה לכם. בניגוד למקלטים ציבוריים שהיו נהוגים בעבר ושאת בנייתם מימנה המדינה או הרשות המקומית, הרי שבנייתם של מרחבים מוגנים בתוך המבנה היא באחריותו של בעל הנכס. כלומר העלויות ממומנות על ידי הפרט ולא על ידי הקופה הציבורית. למרות עובדה זו ישנו יתרון כלכלי בולט בעת הוספת ממ”ד לבית פרטי.

לנצח את התמ”א 38

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, הידועה גם בשמה הקצר יותר כתמ”א 38, מאפשרת את חיזוקם של מבנים, ללא תוספת בנייה, או לחילופין הקמתן של קומות נוספות לבניין. אפשרות אחרת היא להרוס את הבניין הקיים, אשר דורש חיזוק לפי התמ”א, ולהקימו מחדש לפי זכויות הבניה של התוכניות החלות במקום.
בין היתר מחייב החוק את העוסקים בבנייה להתקין ממ”ד בכל בית מגורים. יזמי הבנייה בתמ”א שואפים לרוב למצות באופן אופטימלי את אחוזי הבנייה המותרים לפי התב”ע המקומית (תוכנית בנייה עירונית). כך שלדוגמה אם התב”ע מאפשרת לבנות על מגרש X מטר רבוע לדיור, הרי ששאיפתו תהיה לבנות שטחי דיור במידה הקרובה ככל האפשר לאותו X. מתוך מטרה להגדיל את התשואה על ההשקעה. אולם מתברר כי תשעת המטרים המרובעים, הדרושים לבניית ממ”ד אינם נכללים ב-X. לעומת זאת, ממ”ד אשר נבנה באופן היכול לשמש כחדר שינה עשוי להעלות באופן משמעותי את מחיר הבית, לעומת בית עם חדר אחד פחות.

אך לא רק יזמי בנייה יכולים להרוויח כאן, אלא גם בעלי הבית יכולים להצליח ולהביא למצב של הוספת ממ”ד לבית פרטי, ולהרוויח כאן חדר נוסף לבית. הם מבחינתם יכולים להוסיף חדר ממוגן בן 12 מ”ר ברוטו אשר בשל עובי הקירות הממוגנים שלו יצטמק בשטחו ל-9 מ”ר. כאמור השטח המוסף עשוי להקפיץ משמעותית את ערך הבית, ובאזורים מסויימים יכול להיות כפול מסכום ההשקעה הנדרש לשם הקמתו של מרחב מוגן.

להפוך את הממ”ד לחדר שינה

אומנם הדעות לגבי ההשלכות הבריאותיות ארוכות הטווח של מגורים ושינה בממ”ד אינן ממש החלטיות. אך כמובן שלא ניתן להתעלם מהעובדה כי לא מעט אנשים מעדיפים להמנע מלהפוך את הממ”ד לחדר שינה. במידה ומספר החדרים בבית אינו מספיק למספר הנפשות הרי שאין בעיה עקרונית לדאוג שתהיה הוספת ממ”ד לבית פרטי ובעצם להפוך אותו לחדר שינה, רק חשוב מאוד להקפיד לאורר אותו באופן יום יומי. בכל מקרה, במידה ואתם מחליטים להינמע מלהפוך את הממ”ד לחדר שינה ניתן להפוך אותו לחדר כללי שיכול לשרת את בני הבית כחדר משחקים, חדר עבודה או אפילו שילוב של השניים, גם במקרה זה חשוב להקפיד לאורר את החלל באופן קבוע.

מומלץ להימנע מלהפוך את הממ”ד למחסן ולהעמיס בו כמות גדולה של חפצים, כדי להשאיר אותו נגיש לעת הצורך.

הוספת ממ”ד לבית פרטי – שאלות נפוצות

כמה זמן לוקח לבנות ממ”ד?

משך זמן הבנייה של ממ”ד משתנה בהתאם למספר גורמים, אם מדובר על הוספת ממ”ד מוכן, כמה שנתור הוא לדאוג לאישורים המתאמים וניתן לעשות זאת בתוך מספר חודשים בודדים.
אם מדובר על בניית ממ”ד בבניין, ייתכן ומשך הזמן יהיה ארוך יותר, מכיוון ויש צורך לדאוג לחתימת הדיירים, דבר זה מהווה את מכשול הזמן הגדול ביותר.

כמה עולה לבנות ממ”ד?

ראשית יש להבין כי אם קיימת התנגדות של הדירות התחתונות להוספת ממ”ד לא ניתן לבצע זאת, הסיבה לכך היא כי בכדי לבצע את העבודה יש צורך בהקמת “שרוול” לאורך כל המבנה.
ככל שיש יותר דירות המעונינות לבצע את תוספת הממ”ד, המחיר ירד בהתאם ועומד על ממוצא של 80,000 עד 130,000 שקלים חדשים, בניית ממ”ד בבית פרטי תעמוד על ממוצע של כ 120-125 אלף שקלים חדשים.

איך מתבצע תהליך בניית ממ”ד לבית פרטי

כל תהליך העבודה כחלק מתהליך הוספת ממ”ד לבית פרטי הוא פשוט מאוד, אנו מלווים אתכם בכל התהליך ונעמוד לרשותכם בכל שלב, החל מהגשת הבקשה להיתר הבנייה ועד לממ”ד המוכן שתוכלו להנות ממנו והוא יגן עליכם ועל בני הבית.