כמה עולה ממ”ד – והאם יש חלופות נוספות

הקמת ממ”ד אינה עניין פשוט, ולמעט עלותו הגבוהה היא מצריכה פנייה לבירוקרטיה מפרכת הכוללת את השגתם של אישורים, היתרים ורשיונות שונים. אז כמה עולה ממ”ד ומהן האופציות השונות העומדות בפניכם, ומה תצטרכו לקחת בחשבון כשתפנו אליהן.

ממ”ד – הפתרון הנדרש והמאושר

באופן רישמי פיקוד העורף סומך את ידיו אך ורק על ממ”ד, ובדרך כלל אינו מאשר חלופות אחרות. אולם, בפועל ישנה אפשרות לבחור בשתי חלופות עיקריות: האחת היא רכישת מיגונית – יחידת בטון ניידת המוצבת בסמוך לבית ומשמשת כמקלט. והשנייה, מיגון חדר פנימי בשיטות שונות.
מיגון חדר פנימי הוא לרוב חלופה המתאימה למי שהדיירים בבניין שלו אינם מצליחים להתאחד לכדי 61 אחוזי ההסכמה הדרושה כדי לבנות ממ”דים בבניין. השינוי הוא פנימי ואינו מצריך היתרי בנייה, אולם כן משביח את שווי הנכס. מדובר בפתרון המתאים במיוחד במקרה של דיירים המתקשים לנוע אל מחוץ לדירה בשעת אזעקה.
מיגונית, לעומת זאת, תתאים למי שמחפש פתרון זמני וזול יותר. כמובן שיש לקחת בחשבון את מחיר ההובלה שלה ואת הנגישות למקום הצבתה, מאחר והשימוש במנוף יכול להקפיץ מאוד את העלות שלה.

כמה עולה ממ”ד

ממ”ד יכול להיות נייד אף הוא. הובלתו למקום הצבתו יכולה היות כרוכה בלא מעט כסף, מה שמחייב לשקול האם זוהי אופציה כדאית, מול ממ”ד של קבע. אומנם כל בנייה מצריכה היתרי בנייה אך במקרה של בניית ממ”ד למדינה יש אינטרס לאפשר לתושבים למגן את בתיהם. והחקיקה מאפשרת גם לבתי שמיצו את כל אחוזי הבנייה שלהם להוסיף ממ”ד לשטחם, מבלי שיחוייבו על כך במיסים נוספים. לכן כשבאים לחשב כמה עולה ממ”ד, יש לקחת גם פרט זה בחשבון בין השיקולים הכלכליים השונים.
אומנם כשמוסיפים ממ”ד בבניין, ובעיקר כשהדירה ממוקמת בקומה גבוהה, עלותו של ממ”ד יכולה להיות גבוה למדי , ולכן במקרה הזה התשובה לשאלה כמה עולה ממד תהיה יקר מאוד. על בעל הדירה לגייס את בעלי הדירות בקומות הנמוכות להתקין גם הם ממ”ד, כי במידה ויתקל בסירוב יצטרך לבנות אצל שכניו כמעט ממ”ד שלם בכל דירה על מנת לתמוך בממ”ד שלו.
דיירים בקומה נמוכה, לעומת זאת, יכולים לבנות ממ”ד, אולם עליהם להקפיד שהוא יהיה מספיק חזק כדי שבעתיד גם הקומות שמעליו יכולו להניח עליו ממ”ד אם יחפצו בכך.

עלויות נוספות שיש לקחת בחשבון

גם אם תקבלו הצעת מחיר מחברה המתמחה בתחום ותנסו לברר כמה עולה ממ”ד, בידקו עוד כמה נקודות. לדוגמה: עלות התקנת מזגן בממ”ד, בעבר עלתה הסברה כי התקנת מזגן תפגע באטימות אולם היום ברור שאין זה כך. כמו-כן, חלה חובה להתקין מסנני אב”כ בממ”ד, במקרה של אירוע כימי. וכמובן שתצטרכו לשלם מע”מ, לכן התייחסו לכל אלו בתחשיב שלכם.