כמה עולה ממד

כמה עולה ממד

כמה עולה ממד

בישראל אין אדם שלא מכיר את המרחבים המוגנים. גם אם אין בביתכם עדיין ממד, סביר להניח שהשתתפתם בפעם כזאת או אחרת בתרגיל של פיקוד העורף בו נדרשתם להתפנות למקלט ציבורי, לחדר מוגן או למרחב בטוח אחר. בתוך כך, אחת התפיסות הנפוצות בנוגע לממד היא שעלות התקנתו גבוהה באופן משמעותי יחסית לסוגי בנייה ושיפוץ אחרים. אך האמת היא שבשנים האחרונות נוספו לשוק טכנולוגיות ופיתוחים חדשים ששינו לחלוטין את כללי המשחק, ולמעשה כיום ניתן למצוא שלל פתרונות מיגון במחירים נוחים ומותאמים לבתי האב השונים בארץ. כך, מתברר שלשאלת השאלות – כמה עולה ממד, יש כמה תשובות שונות ומעניינות במיוחד.

ממד קלאסי

החדר ה"קלאסי" המשמש כמרחב מוגן בדירת המגורים, המותקן באופן מובנה והעומד מראש על כלל הדרישות העדכניות של פיקוד העורף, עולה כ- 100,000 ש"ח, אם כי במקרים מסוימים ניתן למצוא חריגות במחיר לשני הכיוונים, בהתאם לתנאי המקום או הבנייה הספציפיים – למשל במקרים בהם תנאי המבנה דורשים היערכות בנייה מורכבת יותר, או לחלופין כאשר בעל הנכס מעוניין לשפר את תנאי המיגון מעבר לתקן הסטנדרטי.

ממד יד שנייה

סוג נוסף של ממד העונה גם הוא על מרבית הצרכים המיגונים של האזרח הממוצע (והעומד כמובן בדרישותיו של פיקוד העורף) הוא הממד מיד שנייה; מדובר למעשה בממד לכל דבר המותקן בבית, אלא שבמקרה הזה הוא נבנה כבר לפני מספר שנים ועבור בית אחר; מסיבות שונות (בהן לרוב בעל הנכס הקודם ביקש להחליף את הממד בחדש) הממד הישן יוצא מכלל שימוש, ולמעשה "ממוחזר" ומותקן במקום אחר. כך משפחה נוספת זוכה למיגון יעיל, מבלי להשקיע בכך עלויות גבוהות מאד כמו במקרה של ממד קלאסי. אז כמה עולה ממד כזה? במרבית המקרים כחצי מעלות ההתקנה של ממד רגיל.

מיגונית וממד נייד

הסוג השלישי של המרחב המוגן הוא המיגוניות והממדים הניידים, שאמנם לא ממוקמים בחלל הבית אך בהחלט אמורים להיות קרובים אליהם ובטווח פינוי סביר. מבחינת ההנחיות של פיקוד העורף מדובר בפתרון יעיל וטוב עבור מי שאין ברשותו ממד בדירה, ועלויותיו מסתכמות בכמה עשרות אלפי שקלים בודדים. כמובן שבכל מקרה יש להתעדכן בהנחיות פיקוד העורף ולבחון האם הפתרון שבחרתם אכן תואם את אזור המגורים שלכם, בכדי להבטיח שמירה מרבית על בטיחותכם.