מחיר ממ”ד 12 מ”ר

החל משנת 1990 כל בנייה חדשה חוייבה בבניית מרחב מוגן דירתי – ממ”ד, שגודלו לפחות 9 מ”ר. דירות ובתים שנבנו בשנים מוקדמות יותר, לא חוייבו בהוספה זו, ולכן קיימים למעשה בישראל בתים ודירות רבים שבהם אין ממ”ד. אם הינכם מעוניינים להוסיף ממ”ד לבית הפרטי שלכם או לדירה כדאי כמובן לברר מהו מחיר ממ”ד 12 מ”ר או פחות מכך, ומהם היתרונות הפיננסיים הנוספים שאתם עתידים להפיק מהליך זה.

תמריצים – מדוע מחיר ממ”ד 12 מ”ר שווה לכם

אומנם הדרישה המינימלית היא להוסיף ממ”ד 9 מ”ר, אולם במידה ויש לכם את האפשרות לכך מבחינת קווי המתאר של הבניין או הבית הפרטי שלכם, הרי שמומלץ להוסיף ממ”ד שהוא בגודל 12 מ”ר. בין הסיבות לכך קחו בחשבון שמכיוון שמדינת ישראל רוצה מאוד לעודד בנייה והוספת ממדים בבתים ישנים, אך מצד שני אינה יכולה לחייב בעלי בתים ישנים לעשות זאת, ישנם תמריצים מסויימים שיכולים להוות שיקול מכריע בהוספת ממד לדירה.

למשל, בין התמריצים הללו ניתן למנות את הפטור מהיטל השבחה שייצמח מהוספת הממ”ד. כלומר, במקרה הזה מחיר ממ”ד 12 מ”ר לא יכלול את היטל ההשבחה, ואתם תרוויחו תוספת של 12 מ”ר לדירתכם או לביתכם.

בנוסף, הוקטן מספר הרוב הנדרש מצד הדיירים המסכימים להוספת ממ”ד מ- 75 אחוז ל- 60 אחוז. תמריץ נוסף, חשוב לא פחות, הוא הקטנת זמן ההמתנה לאישור מהועדה המקומית ל- 30 יום בלבד במקום 60 או 90 יום.

משך הזמן הדרוש להוספת ממ”ד

כמובן שיש לקחת בחשבון בזמן החישוב שאתם עושים לגבי מחיר ממ”ד 12 מ”ר את משך הזמן לביצוע הפרוייקט. כדאי לדעת כי תהליך הוספת ממ”ד לדירה מורכב משני תהליכים למעשה. הראשון, הוא שלב האישורים. זהו הזמן הדרוש להשגת האישורים לאחר ששילמת את כל ההיטלים, אגרות, ועדות ורישיונות. משך זמן זה עלול לקחת חודשים רבים. השלב השני, הוא שלב הבנייה. כאן משך הזמן משתנה מאוד ותלוי אם מדובר בהוספת ממ”ד לבית פרטי או להוספת ממ”ד לדירה בבניין. במידה ומדובר בבית פרטי יהיה משך הזמן הדרוש להוספת ממ”ד כחודשיים לערך. אולם, הוספת ממ”ד בבניין היא תהליך בנייה ארוך יותר היכול לקחת קרוב לשנה.

גם עלות הוספת הממ”ד משתנה כמובן גם היא, אם מדובר בבית פרטי או בבניין דירות גדול. מחיר ממ”ד 12 מ”ר תלוי אם כן בסוג הבנייה שתבחרו בו. משלבי יציקת היסודות ורצפת הממ”ד, יציקת הקירות ותקרת הממ”ד. ולבסוף, התקנת דלת, חלון וצינורות איורור. בשלב הגמר יתבצע ריצוף קרמיקה 33/33 וצבע פנים, טיוח פנימי וחיצוני והוספת מערכת חשמל לפי תקן פיקוד העורך – 3 שקעים, שקע לטלוייזיה, טלפון ופלורסנט. הוספת איטום ופתיחת דלת מעבר מהבית.