ממ"דים

ממ"דים מוכנים במהירות

במלחמת המפרץ הראשונה, רבבות ישראלים נהרו למקלטים כדי להגן על עצמם, ובתקופה הזו התגלו ליקויים בחללים הללו. בעקבות המלחמה הזו, יצאה הוראה בשנת 1992 שהורתה לבנות בכל מבנה חדש ממ"ד – מרחב מוגן  דירתי. כיום ניתן להוסיף ממ"דים גם במבנים קיימים, וחשוב לדעת במה כרוכה התוספת הזו.

ממ"דים -תוספת חיונית לכל מבנה

ירידה למקלטים היא אינה מהירה במיוחד, ולכן הוחלט שבכל דירה ובית יהיה ממ"ד שהדיירים יוכלו להגיע אליו במהרה. כיום כל מבנה חדש כולל בתוכו ממ"ד אשר מורכבים מקירות בטון מחוזקים, חלון עמוד, ודלת פלדה עוצמתיות.

ממ"דים יכולים לעמוד בפניי מתקפות טילים ומתקפות אוויריות שזמן ההתרעה עבורם אינו ארוך במיוחד. כיוון שיש סוגי חלל שונים בישראל, ישנם מספר סוגים עיקריים של ממ"דים:

  • מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) – חדר אשר מותקן בדירות מגורים
  • מרחב מוגן קומתי (ממ"ק) – מרחב מוגן המשותף לכל הדיירים בקומה
  • מרחב מוגן מוסדי (ממ"מ) – ממ"דים אשר מותקנים במבנים ציבוריים.

שלושת סוגי הממדים הללו נבנים בכל מבנה חדש, ובכל מבנה שנבנה משנת 1992 ואילך. ניתן להוסיף ממ"דים בבניינים ובתים פרטיים שנבנו לפני 1992, אך יש להשיג לשם כך אישורי בנייה וכן היתר על חריגות בנייה.

בבנייני מגורים צריך גם לקבל הסכמה של 61% מהדיירים לפני שניתן יהיה לחפש חברה שתבצע את התוספת החיונית הזו. לכן, אנשים רבים בוחרים באופציות חלופיות, כמו מיגון חדר קיים או רכישת ממ"ד מוכן.

אם גם אתם מעוניינים להוסיף ממ"ד לביתכם, למגן חדר קיים או להעמיד ממד מוכן, חשוב שתבצעו זאת בקפידה. תחילה, עליכם להשיג את כל האישורים הנדרשים לתוספת הזו, ולאחר מכן לבחור בחברה שיכולה להקים עבורכם ממדים בהתאם לדרישות והתקנים של פיקוד העורף.

מחיר הוספת ממ"ד למבנה קיים תעלה בין 100,000 ₪ ל-120,000 ₪, בעוד שהוספת ממ"דים לבתים פרטיים עולה כ-125,000 ₪. מיגון חדר קיים ורכישת ממ"ד מוכן עולים פחות מ-100,000 ₪ בהתאם לחדר שאתם ממגנים וגודל והממ"ד המוכן שאתם מעוניינים בו.

במציאות הביטחונית כיום, אנשים רבים בוחרים למנוע צרות על ידי הוספה של ממדים חדשים או רכישה של ממ"דים מוכנים. החללים הייחודיים הללו נועדו להגן על היקר לנו מכל, וחשוב שהם יהיו קיימים בכל מבנה ומבנה.