ממד

ממד

ממד – הגדרות והסברים

בישראל חובה להתקין ממד בבתים חדשים, כמובן מסיבות בטיחותיות אך בראש ובראשונה מפני שזוהי פשוט לשון החוק. מרבית האוכלוסיה בארץ אינה בקיאה בהבדלים שבין ממד לממק או מקלט ציבורי, ומהן ההגדרות וההנחיות המדויקות לכל אחד מהם, כמו גם השאלה על מי בעצם מוטלת האחריות לבנות אותם? בדיוק לשם כך, צוות המומחים של חברת עופרים עונה לכם על כל השאלות – כדי לעשות סדר בדברים ולהיות ערוכים לכל תרחיש של בנייה או שיפוץ בצורה הטובה ביותר.

מהו ממד?

על פי הגדרת החוק היבשה (יותר נכון, חוק ההתגוננות האזרחית שהאציל את סמכויותיו במקרה הזה לפיקוד העורף), ממד הוא מרחב מוגן דירתי – מבנה קבע ואטום שנועד להגן על יושבי הבית מפני פגיעות רסיסים וטילים, ובמקרים מסוימים גם מגזים רעילים שונים. לעומת הממד שנמצא כאמור בתוך דירת מגורים, ממק הוא קיצור של המילים מרחב מוגן קומתי והוא משמש כהגנה לכמה מיושבי הבנין יחד וכמותו משמש גם המקלט הממוקם בקומת המרתף, ואילו מקלט ציבורי (או מיגונית) נמצאים בלב שכונת מגורים והם אינם שייכים לדייר כזה או אחר, אלא באחריותם של המועצה המקומית או פיקוד העורף.
מי מחויב בהתקנת הממד?

בשלושת המקרים הראשונים (ממד, ממק ומקלט) אחריות הבנייה מוטלת על הדיירים עצמם – אם כי במקרים של בניית חדשה מאפס האחריות תהיה מוטלת על הקבלן או היזם, ואילו באפשרות הרביעית (מקלט ציבורי) האחריות מוטלת על המועצה המקומית, בהתאם להנחיות פיקוד העורף על פי חלוקת האזורים השונים בארץ. לכן, אם אתם נכנסים לדירה חדשה שאין בה ממד ואתם רשומים כבעליה החדשים, חובת ההתקנה תהיה מוטלת למעשה עליכם. במקרה שאתם שוכרים דירה והיא אינה רשומה על שמכם, מומלץ לפני הכל מבחינה בטיחותית לדרוש מבעל הבית להתקין בה ממד חדש, או לכל הפחות לחפש דירות אחרות באזור שיש בהן ממד תקין העונה על הגדרות מבחינת החוק.

מהן התקנות החלות על ממדים בארץ?

כיום החוק בישראל מחייב התקנה של ממד בכל בית, החל משנת 1992, כאשר הגדרתו המינימלית צריכה לעמוד על שטח של 9 מ”ר לכל הפחות. כמובן שיש אפשרות להקצות חדר ייעודי בבית שיש בו שימוש תכוף ולהפכו כממד שזה נקרא שיפור חדר מוגן, כדי להבטיח לא רק ניצול טוב של מקום ומשאבים אלא גם תחזוקה שוטפת ואף הרגל לבני המשפחה לשהות בו מבלי לחשוש.