ממ”ד

איך בונים ממ”ד

ממ”ד או בשמו המלא מרחב מוגן דירתי הוא פתרון מיגון המחוייב על פי החוק בכל דירת מגורים חדשה שנבנית היום. חובת הבנייה הזו החלה מ-1992, כלומר לאחר מלחמת המפרץ הראשונה. המטרה היא לאפשר בכל בית חדש, בין אם הוא פרטי או דירה בתוך בניין, מרחב מוגן אשר יספק הגנה לכל דיירי הבית. היום כשאיום הטילים הוכיח עצמו כאיור כמעט תקופתי ניתן לומר בבטחה כי אף בית אינו יכול להרשות לעצמו להשאר ללא מרחב כזה. השאלה מה עושים אלו שביתם נבנה לפני חובת הקמת הממ”ד, ומהם הפתרונות המוצעים להם.

למה מיועד הממ”ד

המרחב המוגן אמור להיות מתוכנן כך שיספק ליושביו הגנה מפני התקפות העושות שימוש בחומר נפץ רגיל. אולם הוא אמור להיות גם אטום לחדירתם של גזים רעילים, ובכך לתת מענה חלקי גם להתקפות בלתי קונבנציונאליות של חומרים כימיים או ביולוגיים.

תכנון ממ”ד

בממ”ד חייב להיות חלון אטום לגזים אשר עמיד בפני הדף. כמו-כן ישנה לבנות בו צינור איורור שאליו ניתן לחבר משאבת חמצן במידה וקיים צורך בכך. דלת הממ”ד אמורה להיות אטומה לגזים ולהגן מפני הדף. וכל אלו אמורים לעמוד בדרישות התקן הישראלי ובתקנות ההתגוננות האזרחית. דוגמה לכך היא בקשת התקנות לגבי הדלתות בממ”ד החייבות להפתח כלפי חוץ החדר ולהיות במפלס שהוא נמוך במספר סנטימטרים ממפלס רצפת החדר. המטרה היא למנוע מהדלת להפתח בחוזקה כלפי פנים בעת פיצוץ.

הממ”ד צריך להיות בן 9 מטרים רבועים לפחות, וקירותיו צריכים להיות עשויים מבטון מזויין מלא בלבד. עובי הקירות החיצוניים הוא של 30 ס”מ, במידה ומותקן חלון נגרר, ואילו החלון וצינורות האיורור ניצוקים במהלך יציקת הבטון על מנת לחברם אל מבנה המרחב המוגן. חשוב לציין כי עובי הקירות יכול להשתנות מאחר והוא תלוי במיקום בארץ.

אז איך בונים ממ”ד

כאמור, כיום יותר ויותר אזורים שבעבר לא חשו צורך בהקמתו של ממ”ד מוצאים עצמם שוקלים את האפשרות להוספתו, גם אם ביתם נבנה לפני כניסתן של התקנות המחייבות. כדי להוסיף מרחב מוגן דירתי יש אם כן צורך לפנות למי שמתמחה בתחום, כמו חברת עופרים לדוגמה. נציג של החברה מגיע לבית ללא שום התחייבות, בודק ובוחן את השטח ואת מיקום הממ”ד, ומתאם את הכניס לממ”ד דרך הבית. לאחר מכן מכינה החברה מפת מדידה באמצעותו של מודד מוסמך הבודק את הקרקע ומגישה את תוכנית הממ”ד לפיקוד העורף לשם קבלת האישור.

עם קבלת היתר הבניה מהעיריה או המועצה המקומית, לאחר אישור התוכנית על ידי פיקוד העורף. חברת עופרים לוקחת על עצמה את הטיפול בכל הפרודצדורות והמסמכים המחוייבים על פי חוק לשם קבלת ההיתרים. ולאחר מכן דואגת לבנות את הממ”ד בהתאם לתקן עד לקבלתו של טופס 4.