מרחב מוגן מוסדי

מרחב מוגן מוסדי

מרחב מוגן מוסדי

מרחב מוגן דירתי (ממ”ד) יכול להגן עלינו כשאנחנו נמצאים בתוך ביתנו, אך מה קורה כשאנו מחוץ לו? במקרים הללו יש פתרון מיגון יעיל אחר – מרחב מוגן מוסדי, שיכול לשמש אתכם ואת האנשים בסביבתכם כאשר אתם נמצאים מחוץ לביתכם.

מה זה מרחב מוגן מוסדי?

מרחב מוגן מוסדי (ממ”מ) הוא פתרון מיגון עבור עסקים, גני ילדים, מוסדות ציבוריים, מפעלים ובתי עסק. כל בעל עסק או מבנה כזה או אחר חייב לספק לעובדיו והאנשים בסביבתו הגנה במקרי חירום, ולשם כך יצאה הוראה לבנות מרחב מוגן מוסדי במבנים שהוזכרו מעלה.

לפי החוק בישראל, בעלי מפעלים או עסקים אינם יכולים לקבל רישיון עסק ללא אישור על בניית ממ”מ בשטח שלהם שהונפק על ידי פיקוד העורף. פירוש הדבר הוא שכל מבנה שאינו כולל מרחב מוגן מוסדי מפר את החוק, ואסור היה לו להיבנות מלכתחילה.

מרחב מוגן מוסדי – מה עוד צריך לדעת?

מרחב מוגן מוסדי צריך לעמוד בתקנים של פיקוד העורף ומשרד הביטחון, הן מבחינת ההרכב שלו והן מבחינת גודלו. הגודל של מרחב מוגן מוסדי לא יהיה קטן מ-10 מ”ר ועליו להיות בנוי מבטון שיכול לעמוד בפני פגיעות ישירות של טילים ורקטות. עובי הקירות המרחב מוגן מוסדי יהיה 40 ס”מ.

בנוסף, ממ”מ צריך לכלול גם דלתות וחלונות הדף, וגם צינורות אוורור שמאפשרים תחלופת אוויר בתוך החלל. מומלץ גם לבנות מרחב מוגן מוסדי עם שירותים כימיים שהאנשים בתוכו יוכלו להשתמש בהם בשעת הצורך.

מרחב מוגן מוסדי יכול להיבנות בתוך המוסד עצמו או מחוצה לו, ובלבד שיעמוד בתקנים והדרישות של פיקוד העורף. אם יש בעיה כלשהי או מגבלה בבנייה של ממ”מ, ניתן לרכוש מבנה יביל שעשוי מבטון ויכול להגן על האנשים ששוהים במבנה.

ממ”מ נייד יכול לעמוד בסמוך למבנה באופן שיאפשר לאנשים להיכנס אליו בקלות. אם מרחב מוגן מוסדי מסוים לא יכול להכיל את כל האנשים במבנה, ניתן לבנות/לרכוש מספר ממ”מים למקרי חירום.

מוסדות ומבנים ברחבי ישראל חייבים לכלול בתוכם מרחב מוגן מוסדי, וזו חובתם של בעלי המבנה/עסק/מפעל לדאוג למרחבים מוגנים שיכילו את כל האנשים הנמצאים בתוכם.