מרחב מוגן קומתי

מרחב מוגן קומתי

מרחב מוגן קומתי – ממ”ק

מרחבים מוגנים ברחבי ישראל מאפשרים לנו להגן על עצמנו בעת הצורך, אך ישנם מבנים רבים שאינם כוללים מרחב מוגן מלבד מקלט. הפתרון לבעיה הזו הוא בניית ממ”ק (מרחב מוגן דירתי) בכל דירה ובכל משרד/בית עסק, אך זה לא תמיד אפשרי. במקרים הללו ישנה חלופה יעילה וחזקה – מרחב מוגן קומתי, אשר יכול לספק לכם את ההגנה הנחוצה בעת מתקפות ומקרי חירום וגם בתור תוספת חדר לבית הקיים.

מרחב מוגן קומתי – להיות מוגנים בכל עת

מלבד מקרים בודדים בהם ניתן להשיג פטור לממ”ד מפיקוד העורף, כל בניין שנבנה לאחר שנת 1992 חייב לכלול בתוכו ממ”דים עבור כל הדיירים. המרחבים הללו מחליפים את המקלטים שנדרש זמן להגיע אליהם בזמן מתקפות ואזעקות.

כיום ישנם כמיליון בתי אב בישראל שאין בהם ממ”ד (מרחב מוגן דירתי) והם חשופים במיוחד לפגיעות חמורות בעת מתקפות. חלק מבתי האב הללו מוסיפים לתוכם ממ”דים הנבנים על ידי חברות מוסמכות, אך זה לא תמיד אפשרי.

בניית ממ”ק דורשת לא מעט חוקים מפיקוד העורף והוועדה המקומית. אך ניתן לעבור את כולם יחסית בקלות. לכן ממומלץ לפנות לחברה המתמחה בכל תהליך של ההיתר בנייה.

מרחב מוגן קומתי משמש בתי דירות שאין בהם ממ”ד, וכן בניינים רב קומתיים נוספים ברחבי הארץ (בנייני משרדים, בנייני תעשיה, מבנים עסקיים) שאין בהם מרחבים מוגנים. הודות למרחבים מוגנים קומתיים, כל מי שנמצא בקומה מסוימת יכול להגיע למקום מוגן במהרה בלי לרדת במדרגות או להתעכב.

מרחב מוגן קומתי נבנה ליד מדרגות והוא מורכב מקירות בטון עבים וחזקים שיכולים לעמוד בפניי מתקפות טילים ומתקפות כימיות. מלבד הקירות הללו, מרחב מוגן קומתי צריך לכלול גם פתחי אוורור, פתחי יציאת חשמל, פתחים עבור חיבור טלפונים, דלת הודפת רסס והדף וחלון הודף רסס והדף.

הוספה של מרחב מוגן קומתי צריכה להתבצע בקפידה, תוך שימוש בחומרי גלם ומרכיבים איכותיים. לכן, חשוב שתבחרו בחברה מוסמכת ומיומנת בהקמת מרחבים מהסוג הזה שתוכל לבצע את שלב התכנון, לספק לכם תוכניות עבודה ולבנות חדר מוגן קומתי בצורה מיטבית ובגודל שיכיל את כל שוכני הקומה.

מרחב מוגן קומתי יכול להגן על חייהם של אנשים בבנייני מגורים ומבנים רב קומתיים אחרים, וחשוב שתבחנו את האופציה הזאת אם אתם שוקלים למגן את המבנה שבו אתם נמצאים.