מרחב מוגן

מרחב מוגן

מרחב מוגן

ממ”דים הפכו לחלק טבעי של הבנייה כיום, אך זה לא היה המצב בעבר. לפני שנת 1992 המבנים ברחבי ישראל לא כללו ממ”ד, אלא מקלט משותף שכל שוכני המבנה היו צריכים לרדת אליו. לאחר מלחמת המפרץ, היה צורך למצוא פתרון נגיש יותר במקרי חירום, וכתוצאה מכך כל המבנים החדשים מאז כוללים מרחב מוגן.

מה זה מרחב מוגן?

פיקוד העורף מורה לאנשים להיכנס למרחב מוגן במקרי חירום, ובמבנים שאין בהם מרחבים כאלו, אנשים נאלצים לעמוד בפינות, חדרי מדרגות, ואזורים אחרים שיכולים להגן עליהם מפציעה.

אין צורך לומר שהפתרון הזה לא מיטבי, ובדיוק לשם כך הוחלט להקים מרחב מוגן בכל בית, דירה ומבנה בישראל. מרחב מוגן הוא מקלט פנימי שנבנה בתוך בתים, דירות, מבנים ציבוריים ומבנים אחרים ומשמש כאמצעי הגנה זמין עבור האנשים בתוך המבנה.

מרחב מוגן תקני מורכב מקירות בטון עבים שיכולים לעמוד בפניי הדף ורסס של טילים, ואפילו למנוע חדירה של גזים מסוכנים לתוך החדר. על מנת שחדרים מוגנים יבצעו את התפקיד שלהם בצורה מלאה, הם צריכים לעמוד בתקנים של פיקוד העודף ולהיבנות על ידי חברה מקצועית בלבד שמתמחה בפרויקטים מהסוג הזה.

הוספת מרחב מוגן למבנה קיים

בתים ומבנים שנבנו לפני שנת 1992 אינם כוללים מרחב מוגן, אך ישנן מספר אפשרויות מיגון עבור מבנים ללא חדר הגנה. בעלי דירות יכולים להוסיף לדירתם ממ”ד לאחר קבלת אישור של מרבית הדיירים בבניין, ואם אין אישור כזה, ניתן להפוך חדר קיים לממ”ד.

גם בעלי בתים פרטיים יכולים להוסיף מרחב מוגן לביתם, או להסב חדר קיים לממ”ד. מוסדות ומבנים ציבוריים יכולים לעשות אותו דבר, ובמקרה שיש בעיה כלשהי, ישנן חלופות לתוספת של מרחב מוגן.

תוספת של מרחב מוגן לבית פרטי משמש גם כתוספת של חדר לבית.

מרחב מוגן נועד לשמש במקלט עבור כל מי שנמצא לצידו, ומבנים חדשים בישראל כוללים חדרים מהסוג הזה עוד משלב התכנון. עבור מבנים שאין בהם מרחב מוגן, יש מספר אפשרויות ליצירה של חלל מוגן שאתם יכולים לבחור ביניהן ולהגן על עצמכם בכל עת.