עלות בניית ממד

עלות בניית ממ”ד

מה העלות של בניית ממ”ד אתם שואלים?

ביתנו אמור להיות המבצר שלנו, ובעת מצבי חירום, חשוב שיהיה לנו בו חלל שנוכל להיות בו עד לרגיעה. בישראל ישנו חלל כזה בכל בית הקרוי ממ”ד, אך למרבה הצער, לא כל דירה ובית צמוד קרקע כוללים כיום ממ”ד. אם אתן שוקלים להוסיף את החדר החיוני הזה לביתכם, עליכם לדעת מה היא עלות בניית ממ”ד, וכיצד יש לבצע את הבנייה של החדר הזה בצורה הטובה ביותר.

עלות בניית ממ”ד – מידע חיוני

המקלטים התת קרקעיים שנמצאים בכל בניין רב קומות התגלו כפחות יעילים בכל הנוגע להתקפות ביטחוניות. לכן, כל מבנה שנבנה בישראל לאחר שנת 1992 חייב לכלול בתוכו ממ”דים, אחרת הוא לא ייבנה.

כל ממ”ד שנבנה חייב לעמוד בתקנים של המשרד לפיקוד העורף על מנת שהוא יוכל להגן על שוכני הבית בצורה יעילה. מבחינת גודל, גודלו של ממ”ד בדירה חייב להיות לכל היותר 9 מ”ר. בבתים פרטיים ניתן לבנות ממ”ד גדול יותר, אך יש לקבל היתר לשם כך.

כל ממ”ד חייב לכלול גם חלון ודלת נוגדי הדף ורסס, וכאלו שיכולים למנוע חדירה של גזים לתוך החדר. בכל ממ”ד יהיו גם שלוש צינורות אוורור שתפקידם לבצע תחלופת אוויר בתוך החדר.

כדי שניתן יהיה לבנות חדרי ממ”ד בבניין מגורים, יש לקבל על כך אישור ממרבית הדיירים (לפחות 60%) ורק לאחר מכן יש להתחיל את תהליך הבנייה. בבניית ממ”ד בבית צמוד קרקע אין צורך באישור דיירים. לאחר מכן, יש לקבל היתרי בנייה, להודיע על התוספת בעיתונות, ולחפש חברה בעלת ניסיון שיכולה לבנות עבורכם ממ”ד בצורה הטובה ביותר.

עלות בניית ממ”ד בבניין מגורים נעה בין 100,000 ש”ח ל-120,000 ש”ח. עלות בניית ממ”ד בבית צמוד קרקע עולה כ-125,000 ש”ח, ולעתים יותר. מחירים של בניית ממ”ד משתנים לפי אזור, גודל הממ”ד, סוג הממ”ד ופרמטרים נוספים, כך שחשוב לקבל הערכת מחיר מדויקת מחברה מתמחה.

ממ”ד מהווה חדר חובה בכל בית ובית עסק, וכיום תוכלו להוסיף את החלל הייחודי הזה לכל מבנה שתרצו ולהיות רגועים שאתם וכל מי שבביתכם מוגן.