עלות בניית ממ"ד

כשמחשבים את עלות בניית הממ”ד יש לחשב גם את הרווח

יש דברים שלא חוסכים בהם, זאת כולם יודעים. הבטחון של המשפחה הוא משהו שאף אחד מאיתנו לא רוצה לחסוך בו. אבל כאשר מדברים על עלות בניית ממ”ד הרי שלא מעט מתווכים יגידו לכם כי השאלה הראשונה שמחפשי דירות שואלים לא אחת היא האם יש ממ”ד בדירה. הדבר נכון בעיקר לשכונות וביניינים שנבנו לפני 1992. וכי מה הפלא? מעבר למצב הבטחוני המחייב דאגה להתגוננות הרי שעורך מחירון הדירות לוי יצחק טוען שלדירה עם ממ”ד יש תוספת לערכה המיידי ב- 5% , וכי יותר קל למכור אותה. לא מעטים איפוא מהמתכננים לבנות ממ”ד צריכים לקחת נתון זה בחשבון כשהם מחשבים את עלות בניית ממ”ד. נשאלת השאלה אם זה כל כך משתלם אז איך הופכים מרחב בבית לממ”ד תקני, מהי עלות בניית ממ”ד ומה חשוב שנדע?

להוסיף ממ”ד לכל בניין

מבחינה הנדסית ניתן להוסיף ממ”ד כמעט לכל בניין ומבנה, גם כזה שהוא בן עשרות שנים. הבעיות שעלולות להתעורר הן חוסר מקום פיזי להוספה, בעיה בקבלת הסכמה מהשכנים או קבלת היתרים מוועדות התכנון. אין ספק כי ממ”ד בדירה מאפשר גישה מהירה למקום מוגן ואינו מצריך ריצה למקלט. הוא גם מהווה חדר נוסף בבית, המשמש לכם כחדר שינה. ואכן הפתרון הנפוץ להוספת ממ”ד לבניין הוא תוספת חדר מחוץ לבניין ובצמוד אליו. החדר צריך להבנות מבטון מזויין, ועל החדרים להיבנות מיסודות הבניין ועד לקומה העליונה. קחו בחשבון כי לא ניתן להקים ממ”ד רק בקומה שנייה או שלישית, ולא ניתן להוסיף ממ”ד לכל דירה במקום אחר. מבחינה חזותית ניתן לדאוג לכך שהתוספת תיראה כחלק אינטרגרלי מהבניין.

עלות בניית ממ”ד

עלות בניית ממ”ד משתנה מאזור לאזור ומעיר לעיר ,מאחר וישנם ממ”דים בגדלים שונים ובמחירים שונים בהתאם. על פי הנחיות פיקוד העורף בכל דירה או בית שנבנו החל משנת 1992 חייב להבנות ממ”ד, כך גם בעת תוספת של מעל 12 מ”ר לבניה המקורית, קיימת חובה לבנות ממ”ד. למעשה המדינה מעודדת בניית ממ”דים עד כדי כך שגם לבית שמוצו זכויות הבנייה שלו, ניתנים לעיתים קרובות אישורים להוספת ממ”ד בגודל של 9 מ”ר. ולכן רוב הדיירים בוחרים לבנות ממ”ד בגודל הקלאסי של 12 מ”ר שהרי מדובר בחדר לכל דבר ועניין אשר מאפשר שימוש ריאלי כחדר ילדים או עבודה/אורחים או ארונות. כל אחד בוחר כיצד להשתמש בו כרצונו.

משתנים נוספים שיכולים להשפיע על עלות בניית ממ”ד הם מספר הדיירים בבניין המשותף, המעוניינים להוסיף ממ”דים לדירות. גודל הממ”ד משנה אף הוא את עלות, מאחר ולעיתים בשל אילוצי תכנון בבניינים בעלי מגבלות תכנוניות נאלצים לבנות ממ”ד קטן יותר מהסטנדרט של 12 מ”ר, והעלות יורדת.