עלות ממד חיצוני

עלות ממד חיצוני

עלות ממד חיצוני

האם ידעתם שישנם סוגים שונים של מיגונים לבית? לא, לא מדובר רק על ההבדלים שבין ממק לממד או מקלט ציבורי – אלא גם על רמות המיגון השונות שמאפשר כל מרחב מוגן. כך למשל, ישנם חללים המשמשים כמרחב מוגן לא רק מפני התקפות טילים אלא גם מפני גזים רעילים, ומהם כאלה המציעים מיגון אינהרטי לדירה בכך שהם מחוברים ליסודות הבנין ומהווים למעשה חלק בלתי נפרד ממנו. לחלופין ועבור מי שאינו מתגורר בקו העימות ומעדיף לחסוך בעלויות ההתקנה, ישנם פתרונות מתאימים גם כן – וברשימה קצרה זו נסקור את האפשרויות העומדות בפניכם בקטגוריה זו.

ממד חיצוני, מיגונית וממד נייד

כידוע וכפי שהובהר בתחילת הדברים, המיגון המקסימלי לבית מתקיים על פי רוב במקלט או במרחב מוגן המהווים חלק מחלל הבית עצמו, ובהתקנה "מלאה", קרי כזו שיהיה צריך לבנותה על יסודות ייעודיים מראש – ממש כמו בתהליך של בניית בית חדש או חלל נוסף בדירה. עם זאת, במרבית המקרים בישראל אין צורך במיגון מלא כמו זה המתקיים ביישובים של עוטף עזה ושדרות למשל, ועל פי הנחיות פיקוד העורף ניתן להסתפק ברמת מיגון מותאמת יותר לאזור, שעלות התקנתה גם נמוכה בהרבה. כך, ניתן להתקין ממד יד שנייה (כזה שנבנה כבר לפני מספר שנים באופן ייעודי עבור בית אחר אך עדיין עומד בתקנות ויכול לשמש כממד לכל דבר) או לחלופין ממד חיצוני לבית, במקרים בהם זמן ההגעה למרחב המוגן הוא ארוך יחסית.

מהם היתרונות של ממד חיצוני וממד נייד?

יתרונם הבולט במיוחד של מרחבים מוגנים מהסוג שאינו אינהרנטי לדירה הוא מחירם הנמוך, המגיע לרוב לכמה עשרות אלפי שקלים בלבד, וזאת בשונה מהממד ה"קלאסי" המותקן בבית או בבנין שמחיריו בדרך כלל נעים סביב ה- 100,000 שקלים. למעשה עלות ממד חיצוני היא הנמוכה ביותר מבין שלל אפשרויות המיגון השונות, והיא מתאימה לא רק לאנשים ומשפחות פרטיות, אלא גם ובעיקר למוסדות ציבוריים וגופים עסקיים בגודל בינוני וקטן, המעוניינים (או מחויבים במקרים מסוימים) לספק מענה בטחוני הולם ללקוחותיהם.