עלות ממ"ד למטר

עלות ממ”ד למטר

עלות ממ”ד למטר – החיים במדינת ישראל מורכבים

החיים במדינת ישראל מלווים באי וודאות ביטחונית רבה, ובדיוק לשם כך כולם נוקטים את כל האמצעים שיש ברשותם כדי להגן על עצמם ועל האנשים היקרים להם. בעוד שבמבנים שהוקמו לאחר שנת 1992 קיימים ממ”דים פנימיים, מבנים לפני השנה הזו כוללים מקלטים בלבד. אם אתם רוצים לשנות את המצב ולבנות ממ”ד בביתכם, חשוב שתדעו במה זה כרוך ומה היא עלות ממ”ד למטר.

מה צריך לדעת על בניית ממ”ד?

לפני שנדון על הנושא של עלות ממ”ד למטר, חשוב שתדעו שצריך לקבל את הסכמת השכנים לבניית ממ”ד לפני ההוצאה לפועל של הפרויקט הזה. אם דייר מתנגד לבניית ממ”ד, הוא חייב להביא סיבה מספיק מוצדקת בכדי לעצור בניית ממ”ד.

לאחר שתקבלו את האישור הזה, יהיה עליכם לקבל היתרי בנייה, לשלם אגרות בנייה, וכן למצוא חברה שתוכל לבצע את הבנייה עבורכם. בהוספת ממ”ד לבית קרקע פרטי, לא תצטרכו לקבל אישור מהשכנים, אך כן תצטרכו לקבל את כל ההיתרים הנדרשים לתוספת הזו כפי שנקבעו על ידי המשרד לפיקוד העורף.

עלות ממ”ד למטר – כמה זה יעלה לכם?

עלות בניית ממ”ד משתנה לפי גודל החדר, האזור שבו מוסיפים את החדר (צפון הארץ, דרום הארץ, מרכז הארץ) וכן סוג המבנה שממגנים. עלות בניית ממ”ד בגודל סטנדרטי (9 מ”ר) בבניין מגורים תעלה בין 100,000 ₪ לבין 120,000. עלות ממ”ד למטר היא כ-11 אלף ₪.

עלות בניית ממ”ד בגודל זהה בבית פרטי היא כ-125,000, כלומר כ-13,000 ₪ עבור כל מטר רבוע.

עלות ממ”ד נייד בגודל של 9 מ”ר היא בערך 90,000 ₪, כלומר 10,000 ₪ לכל מטר רבוע. כאמור, המחירים הללו יכולים להיות מושפעים מגורמים שונים, ולכן חשוב שתתייעצו עם חברה המתמחה בהוספת ממ”דים לבניינים ובתי קרקע.

כאשר תעשו זאת, בדקו מה המחיר כולל בתוכו, כמו קבלת היתרים, תשלום עבור כל תהליך הבנייה, ועוד. באופן הזה תוכלו להיות בטוחים שאתם ובני משפחתכם בטוחים בכל עת, ושלא יהיו הפתעות לא נעימות במועד התשלום ולאורך כל הדרך.

הקלות ופטורים מאגרות והיטלים בהליך הבנייה

ההיסטוריה הוכיחה שמדינת ישראל נמצאת תחת איום בטחוני תמידי. בשנים האחרונות נוכחנו לראות שגם תושבי המרכז, ולא רק תושבי הפריפריה, מאוימים מהתקפות טילים. מיגון מפני רעידות אדמה גם כן עולה לשיח מפעם לפעם. לאור העובדות הללו ובכדי לעודד אנשים להוסיף ממ”ד לביתם, המדינה והרשויות המקומיות יוצאות בשורה של הקלות בכל הנוגע להיטלים והאגרות הנדרשים לצורך בנייה. מהן אותן הקלות? מה אתם מרוויחים מכך?

אחד ההיטלים שהרשויות המקומיות גובות מכוח חוקי העזר העירוניים הוא היטל פיתוח. ההיטל נועד לממן את הבנייה והפיתוח של התשתיות בשטח הרשות, כגון מדרכות, ביוב וניקוז, כבישים ועוד. כשמדובר על בניין מגורים, גובה היטל הפיתוח מחושב לפי השטח במ”ר. לצורך כל מטרה אחרת, החיוב נקבע לפי נפח (מ”ק). היטלי הפיתוח נגבים עבור כל השטחים המבוקשים בהיתר הבנייה כולל מרפסות פתוחות וגג. בעת בניית ממ”ד ישנו פטור מהיטל פיתוח, מה שחוסך לכם אלפי שקלים. 

היטל נוסף ומשמעותי מאוד הוא היטל השבחה. זהו תשלום שנדרש ע”י הוועדה המקומית מכוח חוק התכנון והבנייה. היטל השבחה הוא תשלום חובה שהוועדה מטילה על בעלי זכויות בנכס בעקבות עליית ערך של נכס בבעלותם. למשל, כשאתם בונים מרפסת ערך הבית שלכם עולה ועליכם לשלם מס על הערך שהמרפסת הוסיפה לנכס שלכם. גובה ההיטל הוא מחצית מערך ההשבחה, שמוערך ע”י שמאי הוועדה המקומית. 

כאמור, בניית ממ”ד למעשה מוסיפה עוד חדר לבית ובכך משביחה את הנכס. כדי לעודד את האזרחים לבנות ממ”ד המדינה העניקה פטור מהיטל השבחה לבעלי הזכויות שמבקשים לבנות ממ”ד עבור הערך שהממ”ד הוסיף לנכס שלהם. לפעמים מדובר על סכום שעשוי היה להכפיל את עלות ההשקעה בפרויקט בניית ממ”ד.

תשלום נוסף שבעל הנכס נדרש לשלם כדי לקבל את ההיתר מהוועדה לתכנון בניה הוא אגרת הבנייה. האגרה נגבית לפי תקנות התכנון והבניה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות), תש”ל – 1970 ולפי הכללים הכתובים בהן וסכומה מתעדכן ע”י שר הפנים כל 1 בינואר.  

בשל חשיבות בניית ממ”ד ועל מנת להקל על התושבים בהוצאות המימון, המדינה מממנת את אגרת הבנייה בבקשה להיתר לתוספת ממ”ד. לצורך השוואה, התעריף לכל מ”ר בנייה הוא 302 ש”ח והתעריף למ”ר בניית ממ”ד הוא 32 ש”ח.

כפי שציינו במדריך המלא לבניית ממ”ד, רשות מקרקעי ישראל אינה יכולה להתנגד לבניית הממ”ד, אך היא גובה דמי היתר על כל תוספת בנייה. כאשר בונים ממ”ד רמ”י פוטר את החוכר מדמי היתר אלו. 

בנוסף להקלות והפטורים הקבועים בחוק ובפסיקה, רשימה ארוכה של רשויות מקומיות יצאו בשנים האחרונות ברשימה ארוכה של הקלות בכל הקשור לאישור תוכניות בנייה של ממ”דים, בין הרשויות נמנות עיריית תל אביב, עיריית באר שבע, עיריית אשקלון ועוד. צעדים אלו נועדו להקל על התושבים ולעודד אותם להוסיף ממ”ד לביתם.

לסיכום, המדינה והרשויות המקומיות השונות יצאו בשורה של הקלות ופטורים ממיסים כדי לעודד את האזרחים לבנות ממ”ד. כדי למצות את ההקלות הללו יש לפנות לחברה מנוסה שבקיאה בכל הבירוקרטיה הישראלית. אנו בעופרים בעלי ניסיון של 30 שנה בתחום ההנדסה והבנייה בישראל וכבר עזרנו למאות משפחות להקים את המרחב המוגן שלהם במינימום הוצאות נלוות. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אליהם עוד היום וליהנות משירות סופר מקצועי, אדיב ויעיל שיכול לחסוך לכם הרבה כסף וכאבי ראש. לחצו כאן ואתם בדרך.